Wszelkiego rodzaju zapytania dotyczące festiwalu prosimy przesyłać na maila a.janiak@targi.lublin.pl *  

Gwiazdy StarFest

Urbex History

Urbex History

Jesteśmy trójką przyjaciół wchodzących tam gdzie nie wolno. Razem tworzymy ekipę Urbex History !
Na naszym kanale YouTube zabieramy Was w fascynującą podróż przez miejsca, które kiedyś tętniły życiem, a teraz opustoszały, zachowując jednak swoją duchową i historyczną wartość. Razem z nami odkryjecie historię ukrytą w zakamarkach opustoszałych miejsc. Już teraz poznaj część historii zaglądają na nasz kanał - https://www.youtube.com/@UrbexHistory

Przemysław Kossakowski

Przemysław Kossakowski

Autor książek, telewizyjny rentier, celebryta na uchodźstwie i początkujący arteterapeuta.

Przez ostaniom dekadę pracował w telewizji TTV, gdzie współtworzył i prowadził programy, pokazujące nieoczywiste fragmenty rzeczywistości. Najbardziej znane to ,,Szósty zmysł” traktujący o tematyce związanej z medycyną niekonwencjonalną i magią ludową, ,,Wtajemniczenie” opisujące rozumienie męskości i praktyki inicjacyjne innych kultur, oraz ,,Down the Road” program, którego bohaterami były osoby z zespołem Downa. W kwietniu 2022 ogłosił zawieszenie swojej aktywności medialnej i osiadł na Zamojszczyźnie, gdzie współtworzy Arterytorium, przyjazne miejsce dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Studiuje na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Autor dwóch książek ,, Na granicy zmysłów” oraz ,, Drobna nieuważność i inne historie”.

Karol Wójcicki

Karol Wójcicki

Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie z przydomowego obserwatorium przybliża wszechświat ponad dwustu tysiącom śledzących go w sieci ludzi. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Na przestrzeni lat związany współpracował z licznymi planetariami i centrami nauki w całej Polsce. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Leszek Cibor - Przeciętny Człowiek

Leszek Cibor - Przeciętny Człowiek

Prowadzący kanał YouTube Przeciętny Człowiek.

Od lat związany ze środowiskiem fantastyki i gier RPG, organizator Grojkonów, założyciel Bielskiego Klubu Fantastyki, a obecnie miłośnik popkultury wykorzystujący zdolności narracyjne Mistrza Gry w swojej zawodowej karierze jako lektor, scenarzysta, autor poradników, trener sprzedaży i mówca publiczny. Chętnie porozmawiam o współczesnej psychologii i grach fabularnych.

Napromieniowani.pl

Napromieniowani.pl

Krystian Machnik -Podróżnik prowadzący stronę Napromieniowani.pl specjalizujący się w tematyce miejsc skażonych radioaktywnie.

W Czarnobylu spędził ponad 420 dni, z czego cześć podczas trwającej na Ukrainie wojnie. W trakcie swojego wystąpienia opowie o tym, jak Rosjanie zdobyli Strefę Zamkniętą, co robili w elektrowni podczas okupacji i dlaczego jest jednym z niewielu Polaków wpuszczanych obecnie do Czarnobyla.

Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski

Prezes Warsaw Enterprise Institute. Dziennikarz, publicysta. Twórca takich tytułów, jak „Newsweek Polska" oraz „Forbes Polska".

Zaczynał swoją pracę zawodową w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na University of Houston współpracował z Newsweekiem i Washington Post. Był korespondentem Radia Wolna Europa w Waszyngtonie, a po 1989 roku niezależnych polskich mediów. Tworzył między innymi waszyngtońskie biuro radia RMF. Po powrocie do Polski kolejno pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost", a następnie naczelnego „Newsweek Polska" i „Forbes". Wiceprezesa wydawnictwa Polskapresse. Następnie redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna i Rzeczpospolitej. Wykładał na Collegium Civitas. Był współprowadzącym audycję „Ekonomia raport" w Telewizji Republika oraz prowadził audycję ekonomiczną „Rządy pieniądza" w Polskim Radio 24. Obecnie prowadzi podcasty „Wolność w Remoncie". Wśród licznych publikacji znalazła się książka „Bill Clinton – ani chwili do stracenia", „Pisać Skutecznie" i artykuły na łamach „Polityki", „Wprost", „Newsweek US", „Washington Post", „Wall Street Journal".  Jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Akiharu Idols

Akiharu Idols

Specjalnie dla wszystkich entuzjastów mangi, anime oraz zwłaszcza miłośników idolek na scenie zagoszczą członkinie grupy Akiharu - Uru i Aura !

Akiharu to zespół cosplayowo-taneczny, który w pełni oddaje hołd światu Love Live! Od 2018 roku tworzą niezapomniane nagrania i błyszczą na różnorodnych wydarzeniach popkulturowych. Poprzez swoją pasjonującą działalność krzewią miłość do sztuki tanecznej oraz sztuki cosplayu. Jeśli więc odnosisz przyjemność z któregokolwiek z tych elementów - ich live show to absolutny "must-see"!

Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk ur. 1974 – już jako dziecko odczuwał przemożny wstręt do nauki szkolnej i skłonność do fantazjowania.

Czas przeznaczony na odrabianie lekcji regularnie marnował, czytając książki. Lenistwo i snucie nierealnych marzeń spowodowały, że nie zdobył żadnego sensownego zawodu i teraz musi żyć z 500+ pobieranego na swoje potomstwo oraz z pisania fantastyki. Pokazujemy go na konwencie jako odstraszający przykład dla waszych dzieci i innych młodych nicponiów.

Weljar

Weljar

Weljar to projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotnej. Tworzymy muzykę melancholijną z pogranicza folku oraz ambientu.

Śpiewaliśmy pieśni, gdy sialiśmy.

Śpiewaliśmy pieśni, gdy piekliśmy chleb.

Śpiewaliśmy pieśni, gdy polowaliśmy.

Śpiewaliśmy pieśni, gdy świętowaliśmy.

Śpiewano pieśni, gdy się urodziliśmy i gdy odeszliśmy.

Gdy dzień był długi i gdy noc była długa.

Stare pieśni zostały zapomniane.

My piszemy nowe.

Michał Gołkowski

Michał Gołkowski

Michał Gołkowski – rocznik 1981, relatywnie duży przebieg, ale za to bezawaryjny i bezwypadkowy. Napęd na cztery koła, turbo, klimatyzacja i bogaty pakiet wyposażenia wnętrza.Pisarz oraz poliglota.

Z wykształcenia lingwista, z zawodu tłumacz symultaniczny, z zamiłowania  historii wojskowości i antropologii kultury. Najszybsze pióro polskiej fantastyki. Debiutował w nie tak znów odległym 2013 roku, od tego czasu zasypując wydawnictwo iście hurtową ilością co najmniej dwóch-trzech książek rocznie. Wciąż poszerzający się zakres jego tematów krąży pomiędzy tematyką wojenną, thrillerem psychologicznym, groteską, powieścią grozy, historią oraz wręcz rasowym, krwistym fantasy. Książki spływają mu z palców na klawiaturę tak szybko, że przeważnie sam nie pamięta ile ich wydał. Od pewnego czasu zaangażowany – jakby mało tego było! – w prace dwóch spółek gamedevowych: Sylen Studio oraz Red Square Games, zajmujących się produkcją gier wideo, RPG oraz planszowych na podstawie jego wciąż poszerzanej, pogłębianej i rozciąganej poza granice przyzwoitości twórczości. Niezrównany prelegent i mówca, potrafiący bez zająknięcia i powtórzenia poprowadzić godzinny wykład o praktycznie dowolnej tematyce – od formowania się organizacji przestępczych we wczesnym okresie poradzieckim, wstecz aż do technik oblężniczych starożytnego Babilonu. Brany prosto z salonu, pierwszy właściciel, brak ukrytych opłat. Okazja jakich mało!

Agnieszka Hałas

Agnieszka Hałas

Rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki.

Od maja 2021 r. współredaguje (wraz z Marcelim Szpakiem) dział prozy zagranicznej w „Nowej Fantastyce”. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury i do żeńskiej grupy literackiej Harda Horda. Spod jej pióra wyszły: cykl powieściowy Teatr węży (jego piąty i ostatni tom, Czerń nie zapomina, otrzymał w 2021 r. Nagrodę im. Janusza A. Zajdla), liczne opowiadania (trzy z nich można znaleźć w antologiach Harda Horda, Harde Baśnie i Inne nieba, które ukazały się nakładem Wydawnictwa SQN), zbiory opowiadań Między otchłanią a morzem (2004), Po stronie mroku (2012) i Świerszcze w soli (2023) oraz powieść Olga i osty (2016) nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Radek Rak

Radek Rak

Pisarz i lekarz weterynarii.

Na co dzień zajmuje się byciem mężem i tatą. Za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" (Powergraph 2019) otrzymał Nagrodę Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Jerzego Żuławskiego, Nagrodę Nowej Fantastyki oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. W ubiegłym roku ukazał się pierwszy tom jego trylogii "Agla" pt. "Alef", który otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Drugi tom w tym roku.

Marcin Sergiusz Przybyłek

Marcin Sergiusz Przybyłek

Znany także jako Martin Ann / Martin Ann Drimm, lekarz medycyny, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof.

Autor sagi science fiction „Gamedec”, humorystycznej serii „Orzeł Biały”, futurystycznego kryminału „CEO Slayer” oraz obyczajowej powieści „Symfonia życia”. W 2021 roku została wydana przez Anshar Studios oparta na jego prozie gra wideo „Gamedec”. Firma Pyramid Games rozpoczęła prace nad grą wideo „CEO Slayer”. Aktorsko realizował się w serialu "19+" (rola Aleksa). Zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, rozwija swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Od trzydziestu ośmiu lat w związku z żoną Anną, z którą mają dwudziestojednoletnią córkę, Kalinę.

ANDRZEJ ŁASKI

ANDRZEJ ŁASKI

Operator ołówka.

Ur. 1962r. w Łosicach. Ilustrator, współzałożyciel i redaktor graficzny magazynu literackiego ,,FENIX".

Autor ilustracji do książek, storyboardzista, autor komiksów, twórca wizualizacji ludycznego antybohatera Jakuba Wędrowycza. W nielicznych wolnych chwilach, koneser życia rodzinnego i towarzyskiego.

Franciszek Marek Piątkowski „Lędzian”

Franciszek Marek Piątkowski „Lędzian”

Mąż Karoliny, tata Zuzanny i Zofii, z wykształcenia prawnik, z zawodu adwokat, z zamiłowania bloger podróżniczo-kulinarny, z wyznania rodzimowierca słowiański i żerca w lubelskiej grupie rodzimowierczej Krucze Gniazdo.

Z pasji pisarz i autor serii powieści w stylu słowiańskigo urban fantasy zgromadzonych pod nazwą Uniwersum Powiernika, na który składają się seria czterech powieści: „Powiernik”, „Widzący”, „Obrońcy” i "Wybrani" oraz dwa zbiory opowiadań „Powiernik – Bogowie i stwory” oraz "Widzący-Bogowie i Stwory". Miłośnik wszelkich podróży, klimatów śródziemnomorskich i latynoamerykańskich, owoców morza i historii, z naciskiem na historię dawnych Słowian. Muzycznie osadzony w neoprogrocku, powermetalu i folku oraz wszelkich odmianach wyżej wskazanych stylów muzycznych.

Łukasz Kucharczyk

Łukasz Kucharczyk

Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW.

Autor monografii naukowej pt. Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. Prowadzi zajęcia z zakresu polskiej literatury współczesnej, krytyki literackiej, literatury fantasy i science ficton oraz metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Współpracownik kilku czasopism literackich, m. in. „Nowe Książki”, „Nowy Napis” i „Topos”. Juror w konkursach literackich. W swojej pracy badawczej zajmuje się polską literaturą fantastycznonaukową, fantastyczną oraz polską krytyką literacka. Pracuje również w charakterze nauczyciela języka polskiego jako obcego. W 2022 roku zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań fantastycznych pt. Granty i smoki. Swoje opowiadania publikuje w antologiach i czasopismach. Laureat Chrysalis Award Europejskiego Stowarzyszenia Science Ficton dla najbardziej obiecujących debiutów, nominowany do Śląkfy 2023 w kategorii Twórcy Roku, nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla. W tym roku ukaże się jego książka poświęcona twórczości Jacka Dukaja.

Anna „Cranberry” Nieznaj

Anna „Cranberry” Nieznaj

Lubelska autorka fantastyki, recenzentka magazynu Esensja, programistka, z wykształcenia matematyczka.

Rocznik 1979, mężatka, matka dwójki dzieci. Należy do grupy literackiej Harda Horda. Jako autorka opowiadań i książek SF („Błąd warunkowania”, „Dolina niesamowitości”) uczestniczka projektu Jutronauci 2018 „Gazety Wyborczej”. Za rok 2021 nominowana do Nagrody im. Zajdla, Nagrody im. Parowskiego i do Śląkfy w kategorii „Twórca roku”. Od 2022 Smok Fandomu, do którego wkroczyła na Euroconie 2000 w Gdyni przebrana za Obi-Wana Kenobiego i z padawańskim warkoczykiem, a faza na Star Wars zaowocowała w jej przypadku kilometrami fanfików, z pełnowymiarową powieścią włącznie ("Wróg publiczny", Esensja).

Magdalena Kozak

Magdalena Kozak

Polska pisarka, autorka fantastyki, żołnierz i lekarz.

Pasjonuje się wojskowością: skacze ze spadochronem (ok. 300 skoków), strzela (instruktor i sędzia strzelectwa sportowego). Jako lekarz wojskowy, specjalista w medycynie ratunkowej, była aeromedykiem w 2 Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej, obecnie służy w stopniu majora w Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. W sierpniu 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył lek. Magdalenę Kozak Gwiazdą Afganistanu. W 2012 r. ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych. W dniu 29 lipca 2017 roku została matką chrzestną samolotu Gulfstream G550 "Generał Kazimierz Pułaski". Jej debiutem literackim było opowiadanie Nuda opublikowane w sieciowym magazynie "Fahrenheit", którego w latach 2005-2011 była redaktorką. Oprócz tego publikowała na łamach "Nowej Fantastyki", "Science Fiction" oraz "Esensji". Jej debiutem książkowym była powieść Nocarz (o którym w 2009 zespół Closterkeller napisał piosenkę o tym samym tytule), której kontynuację stanowią kolejne powieści Renegat i Nikt (wszystkie były nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla odpowiednio za 2006, 2007 i 2008 rok). 24 maja 2017 miała miejsce premiera 4 części przygód Vespera i spółki pod tytułem "Młody". Ostatnia jej książka to Minas Warsaw wydana w 2020 roku.

 

Nanokarrin

Nanokarrin

NanoKarrin to działająca w internecie polska grupa dubbingowa, która od 15 lat zrzesza zarówno amatorów, jak i profesjonalistów interesujących się szeroko pojętą tematyką lokalizacji filmów, seriali, animacji, gier i piosenek.

Na konwentach rozkładają polowe studio nagraniowe, gdzie uczestnicy imprezy mogą spróbować sił w dubbingu, podkładając głos do krótkiej scenki, a także organizują też szereg paneli, warsztatów i konkursów. Jeśli interesuje cię dubbing od kuchni, koniecznie do nich zajrzyj!

Bartosz M. Kowalski

Bartosz M. Kowalski

Absolwent szkół filmowych w Paryżu i Los Angeles. Autor nagradzanych dokumentów HBO "Moja Wola" oraz "Niepowstrzymani".

Zwycięzca Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Nominowany do Paszportu Polityki i nagrody Gildii Reżyserów Polskich. Jego debiut fabularny "Plac zabaw" miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, wyróżniony został m.in. na festiwalach w Gdyni, Warszawie, Koszalinie, Londynie czy MelbourneWspółpracuje z platformą Netflix, dla której zrealizował "W lesie dziś nie zaśnie nikt" część 1 i 2 oraz "Ostatnia Wieczerza".

Jacek Komuda

Jacek Komuda

Zawodowy pisarz historyczny i jednocześnie historyk z wykształcenia, zafascynowany najtragiczniejszymi zakrętami dziejów Polski i dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Autor czternastu powieści historycznych, z których najsławniejsze to cykl „Samozwaniec”, opowiadający o polskiej wyprawie na Moskwę na początku XVII wieku. A także powieści „Hubal” opowiadającej o losach legendarnego zagończyka i dowódcy kawalerii, majora Henryka Dobrzańskiego, który we wrześniu 1939 roku nie złożył broni po przegranej wojnie. Kolejno w cyklu ukazało się „Westerplatte”, poświęcone bohaterskiej obronie Wojskowej Składnicy tranzytowej w Gdańsku w pierwszych dniach II wojny światowej. W przygotowaniu jest kolejna książka o wrześniu – „Wizna”, która niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Opowiada o walce jaką stoczyli nieliczni i osamotnieni żołnierze kapitana Władysława Raginisa z przeważającymi siłami niemieckiego korpusu pancernego generała Heinza Guderiana w obronie umocnionych pozycji nad Biebrzą i Narwią. Jacek Komuda przede wszystkim ślubował wierność prawdzie historycznej, dlatego nie stroni od brutalnych, mocnych kart naszych dziejów. Inaczej niż Sienkiewicz woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postacie, zapomniane miejsca. Jego bohaterowie to zwykle niepoprawni politycznie ludzie, miotani namiętnościami, nie zaś papierowe ideały. Autor jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w prawdziwych rekonstrukcjach historycznych jako XVII-wieczny polski husarz, pancerny i Lisowczyk, poznając w ten sposób realia dawnego pola walki. Na Potędze, własnej ukochanej klaczy przejechał pół Polski, kawałek Ukrainy i jeszcze większy Bieszczadów, razem z Pogórzem Przemyskim. Nakładem Fabryki Słów ukazały się także takie powieści jak „Banita” - mroczna i zaskakująca historia o miłości szlachcica – rębajły Jacka Dydyńskiego i pięknej kurtyzany, a także „Wilcze gniazdo”. „Bohun” poświęcony największej klęsce Rzeczpospolitej w wojnach z Kozakami, „Czarna szabla” i „Diabeł Łańcucki” rozgrywające się na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Z kolei „Galeony Wojny” to przedstawicielka literatury marynistycznej ukazująca walki polskiej floty za czasów Zygmunta III Wazy. Starszymi pozycjami autora są: Villon: Imię Bestii (2005) i Villon: Herezjarcha (2008); zbiory opowiadań  o Franciszku Villonie, francuskim poecie wyklętym żyjącym w XV wieku. Z opowiadaniem „Dalian, będziesz ćwiartowany”, które wywołało ostatnio prawdziwą burze i furię środowisk LGBT związany jest cykl zbiorów opowiadań „Jaksa” oraz powieść fantasy „Jaksa: Bies idzie za mną”, oparte na szeroko rozumianej kulturze Słowian. Autor jest stałym współpracownikiem naszego tygodnika, gdzie prowadził dział felietonów kulinarnych: Podróże kuchmistrza koronnego, a obecnie cykl: Rycerze i warchoły, poświęcony sławnym polskim i zagranicznym awanturnikom.

Anna Brzezińska

Anna Brzezińska

Pisarka i mediewistka, trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, najbardziej prestiżowego polskiego wyróżnienia dla twórców fantastyki, autorka opowiadań i powieści, w tym bestsellerowych „Córek Wawelu” i „Zmierzchu świata rycerzy”.

Paweł Rułka

Paweł Rułka

Jeden z najmłodszych iluzjonistów w Polsce. Paweł obecnie ma 17 lat. Iluzję tworzy już od ponad 5 lat, jego publiczność po pokazie jest oczarowana jego talentem. Jak sam iluzjonista mówi „Iluzja to technologia jakiej jeszcze nie znamy”.

Katarzyna Wierzbicka

Katarzyna Wierzbicka

Ukończyła Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Warszawskim.

Na rynku wydawniczym zadebiutowała w 2019 r. bajką „O królewiczu, który się odważył!”, która wygrała konkurs Piórko organizowany przez Biedronkę. Jest autorką serii urban fantasy „Między światami”. Pierwszy tom „Tajne przez magiczne” został wydany w 2021 r. przez Wydawnictwo Spisek Pisarzy. Przez cały rok zajmował wysokie pozycje w topce audiobooków Empiku w kategorii Fantastyka, a w styczniu 2022 doczekał się dodruku. Drugi tom – „To nie jest kraj dla słabych magów” pojawił się w październiku 2022 r. i został uznany Książką Roku w plebiscycie Granice.pl w kategorii Fantastyka oraz nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im Janusza A. Zajdla.
Katarzyna Wierzbicka pracuje jako nauczycielka przedszkolna, a prywatnie jest mamą trójki dzieci (które uważa za wspaniałą inspirację do pisania o demonach). Uwielbia książki fantasy, podróżowanie oraz musicale.

S. J. Brennenstuhl | K. W. Janoska

S. J. Brennenstuhl | K. W. Janoska

Urodzeni w 1997 roku, od dziecka zapaleni na punkcie fantasy, literatury, gier komputerowych, sztuki, natury, mangi i anime.

Para, którą oprócz przeznaczenia łączy żywy ogień pasji, dający życie uniwersum Vasharotha. Fani dobrej herbaty i ramenu. Zawsze towarzyszy im grupa pluszowych przyjaciół, stanowiąca inspiracje dla magicznych zwierząt ukrywających się w kniejach Erethreis. Zadebiutowali w 2022 roku z pierwszym tomem sagi high fantasy - "Vasharoth: Ścieżki Przeznaczenia".

Alicja Janusz

Alicja Janusz

Z zamiłowania pisarz, z wykształcenia lingwistka.

Najchętniej życie spędziłaby z lutnią w ręku, ale trudno z tego wykarmić żarłocznego kota. Dlatego na co dzień tłumaczy fantastykę i renesansowe pisma, oraz walczy z demonami doktoratu. Debiutowała opowiadaniem „Tarantela dla głupców”, a potem już trzymała się alternatywnej historii i opowieści o bardach, kontynuując ich przygody w samodzielnym zbiorze opowiadań „Ballady ze spalonego traktu”, a także w licznych opowiadaniach publikowanych między innymi przez Fabrykę Słów, Fantazmaty i Nową Fantastykę. Jeśli akurat nie stuka w klawiaturę, można ją spotkać na rekonstrukcjach historycznych w Polsce i za granicą.

Mirella Zaradkiewicz

Mirella Zaradkiewicz

Od 1995 związana jest z branżą filmową.

Pracowała przy filmach Michela Piccoli "La Plage Noire", Taylora Hackforda "Proof of Life", Agnieszki Holland "Janosik", Wojtka Smarzowskiego "Dom zły" i "Drogówka", Jerzego Hoffmana "Bitwa warszawska" i wielu innych. Jest kierowniczką produkcji, producentką i scenarzystką. Jako producentka w ostatnich latach angażuje się we współpracę z młodymi twórcami z sukcesem pomagając im debiutować pełnometrażowymi fabułami. 

Switłana Taratorina

Switłana Taratorina

Ukraińska pisarka, dziennikarka i PR manager z Krymu. Współautorka kanału YouTube o fantastyce Фантастичні talk(s).

W 2000 roku ukończyła szkołę średnią we wsi Rozdolne (Krym). Była członkiem jury małych dzieci Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci Artek. W 2001 roku otrzymała stypendium naukowe z Funduszu Współpracy Intelektualnej "Ukraina - XXI wiek". W 2006 roku ukończyła z czerwonym dyplomem Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. M. P. Drahomanowa. Pracowała jako dziennikarka. Artykuły i recenzje Switłany Taratoriny były publikowane w magazynie ELLE, w publikacjach internetowych Ukraińska Prawda ("Українська правда"), Glavred ("Главред"), DreamKyiv, Gazeta.ua i innych. Obecnie pracuje w jednym z największych wydawnictw w Ukrainie - Vivat.

Zadebiutowała powieścią "Lazarus", która w 2018 roku wygrała konkurs wydawniczy, w którym wzięło udział ponad 300 rękopisów. Powieść została nagrodzona nagrodą „ЛітАкцент року – 2018”. W 2019 roku znalazła się na długiej liście „BBC Books of the Year”. Została też uznana książką roku przez fanzin „World of Fantasy”, a także znalazła się na liście 10 najważniejszych książek 2018 roku magazynu The Village. Również w 2019 roku powieść „Lazarus” otrzymała nagrodę specjalną Ukraińskiego Instytutu Książki na BookForum Najlepsza Książka we Lwowie. W tym samym roku Switłana Taratorina otrzymała nagrodę CHRYSALIS AWARDS przyznawaną przez European Society of Science Fiction — za najlepszy debiut i znalazła się wśród 25 najlepszych pisarzy z Ukrainy według magazynu Focus.

W Polsce autorka zadebiutowała tytułowym opowiadaniem do antologii opowiadań ukraińskich "Język Babilonu".

Hubert Ronek

Hubert Ronek

Twórca komiksów, rysownik i scenarzysta. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego, obecnie mieszka i tworzy w Lublinie.

W swoim dorobku ma tysiące plansz komiksowych i rysunków, publikacje w albumach, antologiach, podręcznikach, magazynach i prasie (głównie dla młodszych czytelników, np. "Kumpel", "Victor Junior", czy "Hop i Siup").

Rysownik znanych ogólnopolskich programów edukacyjnych, np. "Szkoła bez przemocy" pod patronatem Prezydenta RP, komiksu"Sieci@ki" Fundacji Dzieci Niczyje, czy komiksu “SuperMOC POMAGANIA” pod Patronatem Pierwszej Damy.

Obecnie zawodowy czas poświęca rysowaniu dwóch serii historyczno-przygodowych: "Wojenna odyseja Antka Srebrnego" oraz “Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic”. Równolegle tworzy autorską serię “W.E.” dla starszych czytelników.

Artur Grzelak

Artur Grzelak

Urodzony w Warszawie, zamieszkały w Płońsku.

Od lat zainteresowany fantastyką oraz historią. Pisuje głównie literaturę grozy we wszelkich jej odmianach, choć fantasy i inne podgatunki również nie są mi obce. Na papierze debiutowałem w pokonkursowej antologii Płockiego Klubu Fantastyki „Tropem czarnego kota” opowiadaniem „Kot czarny, los marny”. Oprócz tego moje teksty można znaleźć między innymi w antologiach: „Słowiański horror”, „Tabu 2”, „Sny umarłych 2019”, „Żertwa” oraz „24.02.2022”. Oprócz tego moje liczne opowiadania ukazywały się w internetowych magazynach: „Creatio Fantatica”, „Szortal”, „Histeria”, „Silmaris” i „Biały kruk”. Mój pierwszy autorski zbiór opowiadań został zatytułowany „Brnąc przez kosodrzewinę”.

Maciej Bartosz Kruk

Maciej Bartosz Kruk

Łodzianin, urodzony w 1985 roku. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Uwielbia dobre historie o relacjach między bohaterami i trudnych wyborach oraz koncepcje, które rozgrzewają wyobraźnię, powodując parowanie neuronów (stąd miłość do science fiction). Humanistyczny mózg zafascynowany astrofizyką, inżynierią kosmiczną i rozwojem AI – z czego większości nie rozumie, ale bardzo się stara. Ubolewa, że nie starczy mu życia, żeby obejrzeć i przeczytać... wszystko.
Publikował teksty w „Magazynie Fantastycznym” (2009 r.), „Nowej Fantastyce” (2010 r.), „Arteriach” (2014 r.) i „Interze” (2017 r.). Zbiór opowiadań „Szkielety w kwiatki” ukazał się nakładem wydawnictwa Planeta Czytelnika w 2023 roku.

Vincent Von Grotesque

Vincent Von Grotesque

Rafał Śpiewak, oryginalny artysta performer, tworzący własne kostiumy z pogranicza żywej rzeźby i surrealizmu, piszący teksty, lub też będący gościem wielu festiwali w Polsce i na świecie.

Jakieś 10 lat temu przez chwile był znany ze sprawy sądowej jako Krakowski Diabeł, który walczył o wolność artystyczną, a w programie tv talent show wraz z zespołem usłyszał, że Polska Telewizja nie jest na nich gotowa. Vincent Von Grotesque na żywo zabiera w świat mrocznej poezji, mitologii, strasznych bajek oraz klimatu kabaretu Berlińskiego z lat dwudziestych. Całość okraszona jest muzyką elektroniczną i gitarową. Nieodłączną częścią spektaklu są kostiumy autorstwa Vincenta, jego demoniczna i charyzmatyczna postać sceniczna i cały surrealizm jaki nam oferuje. Specjalnie na StarFest przygotował utwory jak i kostiumy inspirowane mitologicznym światem, horror folkiem i ponadczasową powieścią Mistrz i Małgorzata. Nie zabraknie także czarnego humoru, który zawsze towarzyszy w występach na żywo. Vincent Von Grotesque pojawi się także w kolejnej odsłonie, przechadzając się po festiwalu wraz ze swoim zwariowanym i barwnym światem.

Crossroad

Crossroad

Powstał w roku 2017, gdzie podczas plebiscytu Echa Dnia "Talenty Świętokrzyskie" został półfinalistą konkursu.

W roku 2020 ukazało się ich debiudanckie EP pod tytułem "do widzenia". Obecnie pracują nad płyta "wasteland", muzycznie nawiązującej do soundtracku z kultowej gry o Tonym Hawku. Z tym materiałem w ostatnim tygodniu zakończyli grać trasę koncertową, a teraz przyjadą z nim do Nas.W swojej muzyce łączą zarówno elementy punku, hard rocka, rapcoru czy też metalu co daje bardzo szerokie spektrum a ich koncerty charakteryzuje różnorodność i energia. 

Merkfolk

Merkfolk

Powstał na początku 2013 roku z inicjatywy rodzeństwa – Irminy i Rafała.

Od listopada 2013 zespół regularnie koncertuje. Nazwa zespołu, w luźnym tłumaczeniu z norweskiego, oznacza "niosący folk". Utwory Merkfolk to wpadające w ucho melodie, grane przez akordeon i skrzypce oraz ciężkie brzmienie gitar i perkusji, okraszone kobiecym growlem. W składzie akustycznym drapieżny growl zastąpiony został nośnym, białym śpiewem. Zespół wykonuje autorską muzykę inspirowaną słowiańskim folkiem, czerpie z rodzimych legend, mitologii i kultury ludowej. W składzie metalowym usłyszeć można ciężkie brzmienie gitar w połączeniu z melodyjnym brzmieniem skrzypiec i akordeonu oraz damski growl. Merkfolk znajduje się w czołówce polskich zespołów folk metalowych. Skład akustyczny zachwyca nośnym białym śpiewem i przyjemnym, akustycznym brzmieniem. Utwory są zróżnicowane – od spokojnych ballad, po skoczne brzmienia zachęcające do tańca. Regularnie koncertuje w całej Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa).

Michał Gralak

Michał Gralak

Z zawodu i pasji game designer, z wykształcenia prawnik, z wyboru Łodzianin.

Na etacie współtworzy cyfrowe gry z warszawskim Achara Studios, a w czasie wolnym papierowe - w przeszłości Zgrozy (seria niezależnych scenariuszy do 7. edycji Zewu Cthulhu RPG), a obecnie autorski horrorowy system - Karhorra RPG.

Paweł Famus

Paweł Famus

Z wykształcenia chemik po AGH.

Szczęśliwy mąż i ojciec. Kocha tenis i narty. Uwielbia fantastykę, modelarstwo. Interesuje się wieloma dziedzinami nauki (matematyka, fizyka, chemia, astronomia, historia), dużo czyta głównie fantastykę oraz beletrystykę. Służył w Straży Granicznej a następnie pracował w ochronie polskich placówek dyplomatycznych. W pewnym momencie postanowił pisać to co samo układało się w głowie. Było tak dużo możliwości i scenariuszy. Chciał napisać to co sam chciałby przeczytać. Jest autorem kosmicznej sagi KILL, polskiej space-operę w czterech odsłonach „Zło-to”, „Mr.-Ok”, „FA-LA” i „Kary”. Ostatnio spróbował zmierzyć się z historią alternatywną w serii „Progres wsteczny”. Czytelnik otrzymał wydane w selfpublishingu „Nowe rozdanie”, „Oko cyklonu” a ostatnio „Złamana nadzieja”.

Przemysław Duda

Przemysław Duda

Jest urodzonym w 1990 roku we Wrocławiu neurobiologiem, lekarzem, naukowcem, nauczycielem akademickim i pisarzem.

Ukończył Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Do 2022 roku związany był z Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie rozwijał swoją aktywność naukową na polu badań nad molekularnymi podstawami formowania się pamięci i uczenia się. Jako pisarz zadebiutował w 2019 roku pierwszą częścią trylogii „Więzień Oswobodzony” pt. „Miecze i słowa”, którą kontynuował, wydając dwie jej kolejne części: „Pięć pustych tronów” i „Drogi donikąd”. Kolejna powieść to „Kompania cieni”, której akcja
rozgrywa się po wydarzeniach opisanych w „Więźniu Oswobodzonym” i jest otwarciem do trylogii – „Pogrobowiec”. Całość tworzy cykl „Kronika szarego człowieka”.

Agata Suchocka

Agata Suchocka

Pisarka, tłumaczka, ilustratorka, mecenaska i animatorka kultury.

Kolekcjonerka instrumentów muzycznych, kontestatorka rzeczywistości, miłośniczka bluesa i armaniaków, której zdarza się przeczytać audiobook albo poprowadzić koncert. W twórczości literackiej mierzy się z niemal wszystkimi gatunkami, które z lubością i przekorą miesza. Ma w dorobku cykl wampiryczny, mocne powieści obyczajowe i kilka opowiadań w antologiach.

Piotr W. Cholewa

Piotr W. Cholewa

Matematyk, tłumacz, działacz fandomu. Ukończył studia matematyczne i obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Instytucie Matematyki UŚ do 2000 roku.

Działa w Śląskim Klubie Fantastyki od początku jego istnienia (był skarbnikiem, wiceprezesem, członkiem Zarządu, wydawał fanzin). Był członkiem zarządu w Europejskim Stowarzyszeniu SF, gdzie pełnił (w różnej kolejności) funkcje prezesa, wiceprezesa i skarbnika. Także były prezes i wiceprezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”. Jako tłumacz debiutował w fanzinach. Pierwszym oficjalnym tłumaczeniem było opowiadanie „Meteor” Johna Wyndhama (1983 r.). Najbardziej znany jest z przekładu książek Terry’ego Pratchetta o świecie Dysku, cyklu Orsona Scotta Carda o Enderze, trylogii Ciągu Williama Gibsona czy cyklu Amber Rogera Zelazny’ego. Wielokrotnie nagradzany za działalność fanowską oraz tłumaczenia (w tym nagrodą Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich).

Zespół Żniwa

Zespół Żniwa

W Żniwach gramy we dwójkę - na lutni, skrzypcach pięciostrunowych, didgeridoo, bębnie, fletach irlandzkich, poprzecznych i alikowotowych, a  także buzuki, tagelharpie, harfie celtyckiej i wielu innych instrumentach, a Skjere śpiewa.

Nasza muzyka to żywiołowy pagan-folk inspirowany dawnymi wierzeniami, legendami, fantastyką, a także autentycznymi historycznymi utworami. Od wielu lat bierzemy udział w imprezach larpowych, festiwalach muzycznych, konwentach fantastyki i rekonstrukcjach historycznych (takich jak Pyrkon, Wrocławskie Dni Fantastyki, Bitwa pod Grunwaldem, Bitva Libusin i wiele. Ostatnio Żniwa często można spotkać podczas koncertów z Żywiołakiem, a już nieraz mieliśmy okazję współpracować także z zespołami takimi, jak Łysa Góra, Kosy, Roberto Delira, Roderyk, Mitlos, Huskarl czy Dziwoludy.

Elżbieta Gepfert

Elżbieta Gepfert

Absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa U.Śl. Od 1992 pracowała jako redaktorka, tłumaczka opowiadań, powieści i komiksów, współpracując z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, wydawnictwem Prószyński i Ska, ISA.MAG.

Aktywna działaczka i animatorka kultury w Śląskim Klubie Fantastyki, realizuje i inicjuje liczne działania na polu propagowania szeroko pojętej fantastyki.

Przez trzydzieści dwa lata opiekowała się działaniami związanymi z Nagrodą im. Janusza A. Zajdla i nadal redaguje coroczną edycję antologii utworów nominowanych do Nagrody. Dwukrotnie (w 1997 i 2001) była główną koordynatorką Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki POLCON. W roku 2010 była jednym z koordynatorów Europejskiego Konwentu Miłośników Fantastyki TRICON, który odbywał się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Od 2020 jest członkinią Rady Programowej Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Za działalność w ruchu miłośników fantastyki została wyróżniona nagrodą Europejskiego Stowarzyszenia Science-Fiction (Dortmund 1999), Nagrodą Golema (1999), przyznawaną przez grupę krakowskich miłośników fantastyki, oraz Nagrodą im. Krzysztofa Papierkowskiego (2019). Była także Gościem Honorowym Polconu 2007 w Warszawie.

Kamil Muzyka

Kamil Muzyka

Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.


Polska Fundacja Fantastyki Naukowej - założona w 2020 roku fundacja popularyzująca fantastykę naukową, szczególnie polską. Co roku organizuje: Kongres Futurologiczny, łączący formułę festiwalu literackiego i konferencji naukowej, gdzie prezentują się i dyskutują literaci, naukowcy, przedstawiciele branży kosmicznej i technologicznej; konkurs na opowiadanie fantastycznonaukowe dla debiutantów, wieńczony antologią serii Ku gwiazdom. Antologia polskiej fantastyki naukowej[4][5] (Wydawnictwo IX).
Fundacja włącza się również w przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe, prowadzi działalność publicystyczną, wspiera debiutantów, a także aranżuje spotkania z ekspertami dziedzin odnoszących się do problematyki obecnej w twórczości science fiction.
Fundacja odpowiedzialna jest między innymi za część programu European Rover Challenge (2020), uhonorowanie Stanisława Lema w Roku Lema na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS (2021) przez Thomasa Pesqueta czy realizację bloku programowego „Fantastyka i futurologia” na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie (2022). Współorganizowała obchody Roku Lema.

Kierat

Kierat

Jesteśmy z okolic Puław i istniejemy jako zespół od 2022 roku.

Nasza kapela to zdecydowanie doświadczona ekipa muzyków, gramy energiczny rock/metal w klimacie takim, jak Pantera i Illusion, z mocnymi riffami i wyrazistym wokalem. Nasz repertuar zawiera również wyjątkowy utwór inspirowany cyklem "Chłopcy" Jakuba Ćwieka. Dołącz do nas na naszym koncercie, a razem stworzymy niezapomnianą atmosferę muzycznego doświadczenia, wypełnionego energią i niesamowitymi dźwiękami!