Wszelkiego rodzaju zapytania dotyczące festiwalu prosimy przesyłać na maila a.janiak@targi.lublin.pl *  

Mój pierwszy StarFest

Podziel się

Jeśli StarFest to Twój pierwszy konwent / festiwal, trafiłeś w dobre miejsce. Znajdziesz tu porady, dotyczące przygotowania do imprezy i brania w niej udziału.

Przed Festiwalem

Do wyjazdu warto dobrze się przygotować – sprawdzić pogodę, rozkład komunikacji miejskiej i trasę na dworzec lub do hotelu.

Jeśli uczestnik planuje zostać na Festiwalu więcej niż 1 dzień, warto wcześniej zarezerwować sobie miejsca noclegowe – im bliżej festiwalu, tym będzie ich coraz mniej, albo zakwaterować się u rodziny lub przyjaciół.

Warto zawczasu zaplanować także swoje wydatki – odpowiednio wcześniej zacząć oszczędzać tak, by starczyło zarówno na bilet, zakupy w Strefie Wystawców, jak i na jedzenie w trakcie Festiwalu.

Wyjazd na StarFest to doskonała okazja, aby spędzić czas z przyjaciółmi. W grupie jest zawsze raźniej i bezpieczniej. Postaraj się znaleźć podobnych sobie fanów fantastyki i razem przybywajcie na Festiwal.

Przed wyjazdem warto również spakować się, pamiętając o zabraniu ubrań dostosowanych do zmian pogody, także dodatkowych toreb do zabrania zakupionych lub wygranych w konkursach rzeczy. Początek listopada oznacza dość kapryśną pogodę: może być sucho i świecić słońce, może siąpić deszcz, ale możemy nierzadko zetknąć się z opadami śniegu. Przygotuj się na to i śledź prognozy pogody.

Naładuj telefon, weź ładowarkę i powerbank.

Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, musisz pamiętać, by koniecznie zabrać je ze sobą.

Nie zapomnij o dowodzie tożsamości - legitymacji, dowodzie osobistym, prawo jazdy itp. Weź też ze sobą portfel. Mogą się przydać przy akredytacji, ale też podczas korzystania z komunikacji miejskiej czy kupowania wspaniałych rzeczy na naszych licznych stoiskach. Osoby, które nie mają jeszcze 18 lat, muszą przynieść ze sobą również pisemną zgodę rodzica na uczestnictwo w naszym wydarzeniu.

Bilety wstępu

Bilety wstępu na StarFest możesz kupić wcześniej, kiedy zostanie otwarta ich internetowa sprzedaż. Warto to zrobić, by nie stać w długich kolejkach, bo kolejki dla osób z kupionymi wcześniej biletami są zazwyczaj krótsze. Jeśli jednak nie interesuje Cię zakup online, to oczywiście możesz zrobić to także na miejscu. Kasy biletowe będą czynne: 18 października (piątek) w godz. 10-22, 19 października (sobota) w godz. 8-22 oraz 20 października (niedziela) w godz. 8-16.

Bilety dzielą się na jednodniowe (piątek, sobota lub niedziela) oraz trzydniowe na cały festiwal. Każdy rodzaj różni się kolorem opaski, którą później będzie sprawdzała ochrona.

Po kupieniu biletu lub pokazaniu dowodu zakupu online przy akredytacji otrzymasz opaskę na rękę w odpowiednim kolorze (jest ona wytrzymała i wodoodporna, więc nie ściągaj jej podczas trwania konwentu), identyfikator na szyję oraz program festiwalu. Opaskę należy pokazać ochronie przed każdym wejściem na teren StarFestu oraz w każdej chwili, kiedy zostanie się o to poproszonym. Natomiast w identyfikator wpisz swoje imię czy ksywkę, aby inni wiedzieli, jak się do Ciebie zwracać. I pamiętaj, jesteśmy społecznością fanów, miłośnikami fantastyki i popkultury, bawimy się razem i zwracamy do siebie po imieniu!

Nocleg na Festiwalu

Sleep Room to darmowa przestrzeń zaprojektowana z myślą o noclegu. Podczas nocy czuwać będzie nad tą przestrzenią doświadczeni opiekunowie, którzy zadbają o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie przez całą noc. Aby skorzystać z darmowego noclegu na Fantastycznym Festiwalu Wyobraźni StarFest, uczestnicy muszą zadbać o własne wyposażenie do spania. Istnieje kilka rzeczy, które warto zabrać ze sobą, aby zapewnić sobie wygodę w trakcie nocy.

  • Śpiwór: Przygotuj wygodny i ciepły śpiwór. Możesz dostosować jego grubość do pogody, ale pamiętaj, że noce mogą być chłodne, więc lepiej postawić na śpiwór o większej izolacji termicznej.
  • Karimata: Dodatkowym elementem, który warto zabrać, jest karimata. Zapewni ona dodatkową ochronę przed zimnym podłożem i zapewni komfort podczas snu.
  • Środki higieny osobistej: Pamiętaj o higienie osobistej. Zabierz ze sobą ręcznik, mydło, szczoteczkę do zębów i pastę, aby zadbać o czystość i świeżość.
  • Latarka: Przydatna latarka może okazać się niezbędna, zwłaszcza w trakcie poruszania się po terenie festiwalu w nocy. Upewnij się, że masz naładowane baterie lub dodatkowy zestaw baterii.

Nazewnictwo

Początkującemu uczestnikowi festiwalu aż kręci się w głowie od szeregu nazw opisujących różne rzeczy związane z imprezą. Do kogo możecie zwrócić się o pomoc i w jakiej kwestii?

Obsługa (zielony) – jest to zazwyczaj wolontariusz, który pomaga podczas wydarzenia, a często także przed i po nim. Odpowiada za różne czynności, takie jak sprzątanie, udzielanie informacji, akredytacja uczestników czy przekazywanie ważnych informacji. Jeśli więc masz jakiś problem, jest to pierwsza osoba, do której powinieneś się zwrócić.

Org (czerwony) – to skrót od słowa „organizator”, co oznacza po prostu osobę, która pracuje przy tworzeniu festiwalu. Orgowie mają dużo pracy i są zazwyczaj zabiegani, więc staraj się im nie przeszkadzać, jeśli nie wydarzyło się nic poważnego. Jeśli szukasz jakiegoś orga, najszybciej znajdziesz go w Biurze Festiwalowym.

Medyk – medycy to wykwalifikowana obsługa medyczna konwentu, która pomoże ci w razie jakiegoś wypadku, zasłabnięcia czy skaleczenia. Jeśli zobaczysz kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, możesz ich o tym powiadomić.

Ochrona – jak sama nazwa wskazuje, są to osoby zajmujące się ochroną konwentu. Słuchaj się ich wskazówek i pokazuj im swoją konwentową opaskę za każdym razem, kiedy o to poproszą. Możesz im także zgłosić niebezpieczne zdarzenia, takie jak bójki czy alkohol wniesiony na teren konwentu.

Co robi się na festiwalu?

Przede wszystkim jesteś tu po to, by się dobrze bawić. Warto sprawdzić, co dzieje się w każdej sali i spróbować każdego rodzaju atrakcji, żeby wiedzieć później, z czego warto korzystać, a czego lepiej unikać. Przeznacz również trochę czasu na zawarcie nowych znajomości i przeczesanie stoisk i sklepików.

Większość uczestników sprawdza plan atrakcji jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu i próbuje odpowiednio zaplanować sobie czas, tak żeby skorzystać z paneli i warsztatów, które najbardziej ich interesują. Możesz też zrobić to na samym początku imprezy, kiedy dostaniesz plan w wersji papierowej – pozaznaczaj atrakcje, w których chcesz wziąć udział, żeby o nich nie zapomnieć.