Jarosław Grzędowicz
Polski pisarz specjalizujący się w fantastyce, redaktor i tłumacz komiksów.
Debiutował w 1982 roku w tygodniku Odgłosy opowiadaniem Azyl dla starych pilotów. Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań i wydał 8 książek. Najszerzej znany jest czytelnikom jako autor Pana Lodowego Ogrodu, powieści w 4 tomach (Fabryka Słów 2005, 2007, 2009, 2012) Główny bohater, Vuko Drakkainen ma znaleźć i sprowadzić na ziemię naukowców, którzy zaginęli w Midgaardzie – przepełnionym magią świecie, pełnym istot zupełnie odmiennych od ludzi. Na miejscu okaże się, że ci, którym udało się przeżyć wcale nie wyczekują ratunku. Za sprawą swojej wiedzy uchodzą w tym świecie za bogów a zdobytej władzy nie mają zamiaru oddać bez walki.
To obszerne studium ludzkich namiętności nie jest jednak jedynym spektakularnym sukcesem autora. Na kolejną powieść przyszło czekać prawie 5 lat, jednak książka Hel-3 (Fabryka Słów 2017) z nawiązką wynagrodziła cierpliwość czytelników i spełniła pokładane w niej nadzieje. Tym razem autor osadził swojego bohatera w nieodległej przyszłości, w świecie zdominowanym przez cenzurowane media, funkcjonującym na zasadzie reglamentacji podstawowych zasobów. Norbert, człowiek pracujący dla mediów przypadkiem nagrywa filmik, który może wstrząsnąć społeczeństwem i wybudzić je z letargu. Jednak czy jeden, przeciwstawiający się systemowi człowiek może przeżyć wystarczająco długo, by otworzyć ludziom oczy?
Wielokrotnie nominowany i nagradzany. Najwięcej nagród, w 2006 roku, zdobyła powieść Pan Lodowego Ogrodu tom 1. (nagroda im. Janusa A. Zajdla za 2005 rok, w kategorii powieść, Śląkfa w kategorii Twórca Roku 2005, Sfinks, w kategorii Polska Powieść Roku i nagroda redakcji Fahrenheita, w kategorii Dzieło Roku 2005). W tym samym roku Zajdel w kategorii opowiadanie Wilcza zamieć również powędrował do Jarosława Grzędowicza. W 2007 roku powieść Popiół i kurz została nagrodzona Zajdlem za rok 2006.
Sam autor mówi o sobie, że jego największym osiągnięciem jest, że pisze.
Jest wielkim fanem świętego spokoju, urlopów, jengi oraz filmu Władca Pierścieni.