Bilety już w sprzedaży, kup teraz w niższej cenie! *  

Odkryj tajemnice Kiri-e: japońskiej sztuki wycinania obrazów podczas warsztatów!

Podziel się

Kiri-e to starożytna, tradycyjna japońska sztuka wycinania obrazków z papieru – już sama jej nazwa zawiera wyjaśnienie (kiri – wycinać; e – obraz).

Importowany z Chin do Japonii 1400 lat temu, ale jak wszystko importowane do Japonii, bardzo szybko japoński styl zaczął radykalnie różnić się od oryginału i przybrał kształt niezależnej sztuki.

Bardzo szybko opuścił świątynie, gdzie służył do dekoracji i znalazł idealne zastosowanie: stał się podstawą do wykonania wspaniałych kimon – powstały próbki wzorów do barwienia i malowania kimona (Isekatagami i Yuzen), które od tego czasu wtedy jak kanon.

Oprócz wyrobu kimon, kiri-e wykorzystuje się do ozdabiania świątyń i domów, do wyrobu przedmiotów codziennego użytku w stylu Wabi; za ilustracje do klasycznych japońskich książek i sztuk teatralnych, specjalne karty i kalendarze; Edo Iroha Karuta - specjalne karty do popularnej japońskiej gry (wykonane wyłącznie i wyłącznie tą techniką i pomalowane w podstawowych kolorach). Sztuka ta jest również wykorzystywana przy tworzeniu anime i mangi.

Dziś mistrzowie tej sztuki uznawani są za żywy skarb narodowy, a ono samo znajduje się pod patronatem Jego Królewskiej Mości Cesarza Japonii (Stowarzyszenie Kiri-e International, pod przewodnictwem pani Riny Papadopulu, jest dumne, że jest częścią to „wskrzeszenie” tej zanikającej tradycji). Czyni się nadzwyczajne wysiłki, aby zachować i rozwijać Kiri-e, ponieważ jest to sztuka zanikająca - mimo że jest nauczana w obowiązkowym programie nauczania ogólnego w szkole podstawowej w ramach edukacji artystycznej. Naprawdę potrzeba dużo cierpliwości i samodyscypliny, aby przebić swoje poczucie świata przez ostrze noża.

Pani Rina Papadopulu jest artystką Kiri-e i propagatorką tej sztuki na Zachodzie, prezesem pierwszego na świecie (i wciąż jedynego) stowarzyszenia Kiri-e poza Japonią: Associatin Kiri-e International, założycielką trzech szkół: w Bułgarii, Włoszech i Polsce. Od 2006 roku jest jedyną nie-japońską członkinią Japońskiego Stowarzyszenia Senga. Poza tym została zaproszona do członkostwa w Stowarzyszeniu Izumi Massa w Massa we Włoszech (Przewodnicząca Kaori Kobayashi-san) oraz Stowarzyszenia Iroha – Florencja we Włoszech (Przewodnicząca Yoko Shimada-san). Jest często zapraszana do prowadzenia wykładów w szkołach artystycznych w całej Europie.

Od 2008 roku, kiedy miała swoją pierwszą wystawę we Florencji (Włochy), miała ponad 50 wystaw w różnych krajach świata, ściśle współpracuje z kilkoma japońskimi artystami Kiri-e, zwłaszcza z panią Mayano Onodera (byłą wiceprzewodniczącą Senga Association w Japonii) i z Panem Tomohiro Kondoho – wielki mistrz tradycyjnych japońskich wachlarzy – w trzecim pokoleniu, mieszka w Kioto), często prowadzi warsztaty, a jej misją jest dalsze szerzenie tej wspaniałej sztuki na całym świecie. Pani Papadopulu prezentowana była w wielu mediach - telewizji, blogach, gazetach, magazynach jako wielka Mistrzyni tej Sztuki i Nauczycielka, która troszczy się o swoich uczniów i często zaprasza ich na swoje wystawy.Tworzy coraz bardziej złożone prace, aby ukazać ogromne piękno Kiri-e.  

Kirin Kirie jest częścią jedynego poza Japonią Stowarzyszenia Kiri-e International, którego przewodniczącą jest pani Rina Papadopulu. Zajmujemy się promowaniem i szerzeniem zapomnianych sztuk artystycznych Japonii.

Na stoisku Kirin Kiri-e będzie można nie tylko kupić wyjątkowe japońskie wycinane obrazy i zakładki (kiri-e), ale też porozmawiać z panią Riną o tym, jak się je tworzy oraz o innych pasjonujących aspektach japońskiego kultury i rękodzieła!

Zapraszamy serdecznie!