Wszelkiego rodzaju zapytania dotyczące festiwalu prosimy przesyłać na maila a.janiak@targi.lublin.pl *  

Projekt Orion - Politechnika Lubelska

Podziel się

Eksploracja kosmosu od zawsze była marzeniem i wyzwaniem dla ludzkości. Koncepcje fantastycznych baz planetarnych, stacji kosmicznych i kolonii w kosmosie są obecne wszędzie od literatury, przez produkcje kinowe aż do gier komputerowych.

 

Jest to niegościnne miejsce ze szczątkową atmosferą, pokryte skalistymi pustkowiami i smagane burzami. Z tego powodu do jej eksploracji stosuje się roboty. W chwili obecnej na czerwonej planecie znajduje się kilka aktywnych ziemskich łazików, przez co Mars jest jedyną planetą w naszym układzie zamieszkałą przez roboty.

 

Wyzwania przy robotycznej eksploracji Marsa są liczne. Nierówna i kamienista powierzchnia stanowi przeszkodę podczas poruszania, brak jednorodnego pola magnetycznego uniemożliwia nawigację według kompasu, a promieniowanie kosmiczne zagraża systemom pokładowym. Dodatkowo opóźnienie w komunikacji może sięgnąć nawet około dwudziestu minut. Wszelkie pomysły i koncepcje badawcze są mile widziane.

 

Z tego właśnie powodu od wielu lat w USA organizowane są zawody łazików marsjańskich URC (University Rover Challenge), w których konstrukcje z całego świata zmagają się z szeregiem zadań wyznaczonych przez organizatorów. Istnieje również edycja europejska, ERC (European Rover Challenge).

 

Prezentowany przez Politechnikę Lubelską model łazika marsjańskiego jest przygotowywany na edycję ERC 2023. Ekipa konstruktorów i programistów z Koła Naukowego Elektroników MICROCHIP opowie o zadaniach, założeniach, konstrukcji i oprogramowaniu łazika. Zaprezentowane zostaną również możliwości platformy. Na stoisku pojawią się również inne konstrukcje studenckie przygotowane przez członków koła. Zapraszamy.